İttihat ve Terakki'nin Kuruluşu ve Osmanlı Devleti'nin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim - Mehmed Selahaddin Bey - İNKILAB YAYINLARI

  • Yazar: Mehmed Selahaddin Bey

  • Yayınevi: İNKILAB YAYINLARI

  • Ürün Kodu: 9786054194995
  • Tedarik Süresi: 1 - 3 İş Günü
  • Kargo Ücreti: +5,00 TL
  • 23.00TL

    16.50TL

  • İNKILAB YAYINLARI tarafından yayınlanan, Mehmed Selahaddin Bey isimli yazara ait, İttihat ve Terakki'nin Kuruluşu ve Osmanlı Devleti'nin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim - Mehmed Selahaddin Bey - İNKILAB YAYINLARI isimli kitap, Dini Kitaplık'ta okurlarının beğenisine sunulmuştur.

  • Kuveyt Türk Sağlam Karta 6 taksit veya kapıda nakit ödeme imkanı. 100 TL üzeri alışverişlerde Kargo bedava.İttihat ve Terakki'nin Kuruluşu ve Osmanlı Devleti'nin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim - İNKILAB YAYINLARI

Yazar: Mehmed Selahaddin Bey


Osmanlıların siyaset okulu Bâb-ı Âli olmuştur.
Hâtıratın yazarı Mehmed Selâhaddin Bey, 1888’de Daire-i Sadâret-Uzma Telgraf Kalemi’nde vazifeye başladı. Bâb-ı Âli’de Sadaret Şifre Kalemi’nde yirmi iki sene çalıştı. 23 Ocak 1913’teki “Bâb-ı Âli Baskını” üzerine birçok İttihat ve Terakki muhalifi gibi Mısır’a firar etti. Memuriyetle ilişiği kesildi. 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi sonucu, siyasî atmosferin tersine dönmesiyle, 1919 yılının sonlarında İstanbul’a geldi.
Bâb-ı Âli’de hizmeti sırasında bir çok devlet ve siyaset ricali arasında bulundu. Bizzat cemiyet ve siyâsî fırkaların içinde olmamasına rağmen bu cemiyetlerin kurucu reisleri ve üyeleri eski arkadaşlarıydı.
Mehmed Selâhaddin Bey, 1918 yılında Kahire’de yayınladığı ve “mağdur ve mazlum Osmanlı milletinin mütalaa ve intibahına” sunduğu hatıratına şöyle başlıyor:
“İttihat ve Terakki mensuplarıyla da arkadaşlığım vardı, kendilerini senelerden beri herkesten iyi bilir ve tanırım. Fakat bu cemiyetin ilk kuruluşundan beri devam eden görüşmeler esnasında müşahede ettiğim durum ve takip etmek istedikleri hareket ve yol, selâmetten çok uzak ve çıkmaz bir yol olduğundan, bunları devlet ve memleket menfaatine hizmet edecek bir fikre döndürmek için gereken nasihatlerde bulundum.


İsbn: 9786054194995

Yayinevi
Yayinevi İNKILAB YAYINLARI

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun

Etiketler: İttihat ve Terakki'nin Kuruluşu ve Osmanlı Devleti'nin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim, Mehmed Selahaddin Bey, İNKILAB YAYINLARI