Hadis Temelli Kalıp Yargılarda Kadın - Prof.Dr. Ali Osman Ateş - BEYAN YAYINLARI

  • Yazar: Prof.Dr. Ali Osman Ateş

  • Yayınevi: BEYAN YAYINLARI

  • Ürün Kodu: 9789754732779
  • Tedarik Süresi: Geçici olarak temin edilemiyor
  • Kargo Ücreti: +5,00 TL
  • 29.63TL

    21.26TL

  • BEYAN YAYINLARI tarafından yayınlanan, Prof.Dr. Ali Osman Ateş isimli yazara ait, Hadis Temelli Kalıp Yargılarda Kadın - Prof.Dr. Ali Osman Ateş - BEYAN YAYINLARI isimli kitap, Dini Kitaplık'ta okurlarının beğenisine sunulmuştur.

  • Kuveyt Türk Sağlam Karta 6 taksit veya kapıda nakit ödeme imkanı. 100 TL üzeri alışverişlerde Kargo bedava.Hadis Temelli Kalıp Yargılarda Kadın - BEYAN YAYINLARI

Yazar: Prof.Dr. Ali Osman Ateş


Eski kültür ve gelenek, kadının fitne olduğunu, kocasından izinsiz evinden dışarı çıkamayacağını, babası ölse bile cenazesine gitmemesi gerektiğini söylüyor. Kadına, okumayı-yazmayı, çalışmayı yasaklıyor. Onların akıl ve din yönünden eksik olduklarını, Cehennem halkının çoğunluğunu oluşturduklarını ifâde ediyor. Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, kadının gerçek anlamda eğitilemeyeceğini, çünkü onun aslının eğri bir kemikten yaratıldığını iddia ediyor. Kısacası kadına, onun fıtratına aykırı bir rol biçiyor.
Kadının günümüzdeki sosyal konumu ve geleneğin ona biçtiği fıtrata aykırı bu rol, bir ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Bu da çağımızda aşırılıklardan uzak bir şekilde, Kur'an ve Sünnet'e göre çağımızda kadının statüsünü belirlemek, kadına yönelen olumsuz bakış açısının dayanağını oluşturan kalıp yargılara temel teşkil eden geleneği sorgulamak ve kültürel mirasımızı elden geçirmekle mümkün.
Bu çalışmamızda bu ihtiyacı göz önündü tutmaya gayret ederek, kadınla ilgili önyargıların oluşmasına sebep olan hadis ve rivayetleri incelemeye çalıştık. Gördük ki bunların çoğu, tarihi çok eskiye, antik çağlara uzanan bir takım kalıp yargıların ürünüdür.


İsbn: 9789754732779

Yayinevi
Yayinevi BEYAN YAYINLARI

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun

Etiketler: Hadis Temelli Kalıp Yargılarda Kadın, Prof.Dr. Ali Osman Ateş, BEYAN YAYINLARI